Lust Have It May box / Lust Have It maikuu ilukarbike

As you know today is tuesday and time for my beauty post. This is just perfect, because today I received my first Lust Have It beauty box and I can’t wait to share this with you.

Nagu te teate, täna on teisipäev ja aeg minu iluteemalise postituse jaoks. See on lihtsalt täiuslik ajastus, kuna täna sain kätte oma esimese ilukarbikese – Lust Have It, ja ma jagan seda hea meelega teiega.

There was 7 products in a box + this beautyful girly pink makeup bag.

Karbis oli kokku 7 toodet + see ilus naiselik roosa meigikott.

And here are other 7 /Siin on siis ülejäänud 7:

1) ModelCo Shine Ultra lip gloss / ModelCo ülisärav huuleläige

ModelCo is Australian brand created by former model agent Shelley Barrett. The lip gloss that I got is in color Strip Tease (soft peachy pink) and it is a full size product. I absolutely LOVE it! I don’t use lipsticks and have always been a lip gloss lover. This is the color that I would buy and use every day. Lip gloss feels light and not so sticky. It has this cute little built-in mirror as well which is very useful. Just perfect.

ModelCo on Austraalia bränd, mis on loodud endise modellide agendi Shelley Barrett’i poolt. Huuleläige mis ma sain on täissuuruses toode ja värvitooniks on Strip Tease (õrn virsiku kumaga roosa toon). Mulle see toode meeldib VÄGA! Ma ei kasuta üldiselt huulepulkasid ja olen alati olnud huuleläigete armastaja. See on täpselt seda värvi huuleläige, mille oleksin poest ise valinud ja kasutaksin seda kindlasti igapäevaselt. Läige on kerge ja mitte kleepuv. Ja tal on juures pisike sisseehitatud peegel, mis on minu meelest väga kasulik ja armas. Täiuslik.

2) Evo The Therapist Calming Shampoo / Evo šampoon kahjustatud juustele and / ja  Evo The Therapist Calming Conditioner / Evo palsam kahjustatud juustele

Evo is high quality salon brand and these sample products are for dry, damaged or frizzy hair. Again, perfect for me 🙂 Conditioner is moisturizing and contains panthenol that hydrates and smooths, while protecting hair from sun damage. My hair should love it.

Evo on kvaliteetne salongibränd ja need toote näidised on kuivadele ja kahjustatud juustele. Jällegi, ideaalne minu jaoks 🙂 Palsam on niisutav ja sisaldab pantenooli, mis niisutab and silub juukseid ning kaitseb neid päikese kahjustava toime eest. Minu juustele peaksid need tooted meeldima.

3) Bioderma Crealine H2O Makeup Remover / Bioderma Crealine H2O meigieemaldusvahend

This is a ultra-mild non-rinse face and eyes cleanser. It removes even the heaviest makeup. Bioderma normally has good quality products, I will be happy to try this one.

See on ülipehme näo- ja silmameigieemaldusvahend. Seda ei ole vaja maha pesta ja ta eemaldab ka kõige kangemad ja kauapüsivad meigitooted. Biodermal on tavaliselt head ja kvaliteetsed tooted, proovin seda toodet hea meelega.

4) Calvin Klein Sheer Beauty Perfume / Calvin Klein’i Sheer Beauty parfüüm

Fruity floral fragrance. Fresh, flowery and sweet. I kind of like it. I am not sure if I would choose this in a shop, but I am happy to use up this tester. It’s cute and feminine.

Mahlakas lilleline parfüüm. Värske, lilleline ja magus. Mulle isegi meeldib. Nii ja naa. Ma ei tea kas ma just selle poest valiksin, aga testri kasutan hea meelega ära. Selline armas ja naiselik.

5) Lush- Dirty Soap / Lush – Dirty seep

Lush soaps always smell so good. As soon as I opened my Lust Have It box I could smell this spearmint. It’s a fun blue colour soap. Dominating smell is spearmint which could be used by women and men.

Lush’i seebid on alati nii hea lõhnaga. Kohe kui oma Lust Have It karbi lahti tegin tundsin seda rohemündi lõhna. See on selline lõbusat sinist värvi seep. Domineerivaks lõhnaks on rohemünt, mis sobib kasutamiseks minu meelest nii naistele kui meestele.

6) Caron Laboratories Bump eRaiser Medi Paste

This is another Australian product. Bump eRaiser Medi Paste prevents and eliminates ingrown hairs and bumps on the face, bikini line, legs & underarms. Paste reduces redness & swelling while preventing infection of the hair follicle for smooth, healthy looking skin after hair removal. Suitable for male and female use. Very interesting product, I will definitely try this.

See on jällegi üks Austraalia toode. Bump eRaiser Medi Paste eemaldab sissekasvanud karvad ja punnikesed mis on tekkinud peale karvade eemaldamist ning tagab sileda ja pehme naha. Sobib kasutamiseks nii näol, bikiini piirkonnas kui ka jalgadel. Rahustab nahka ja vähendab punetust. Sobib kasutamiseks nii meestele kui ka naistele. Väga huvitav toode, kindlasti proovin.

7) Nicole by OPI Ultimate lacquer / küünelakk Nicole, OPI’lt

Nicole by OPI is recognised as the sister brand of OPI and was designed to target the younger fashion forward audience. The nail polish that I got is purple 😦 Don’t like this color and not going to use it.

Nicole by OPI on disainitud nooremale ja julgemale kasutajale. Mina sain kahjuks lilla värvi 😦 Mulle see värv kohe üldse ei meeldi ja see toode jääb kasutamata. 

I can say that I am pleased with my first Lust Have It box and I am looking forward to June box 🙂

Pean tunnistama, et olen rahul oma esimese Lust Have It ilukarbikesega ja ootan huviga Juunikuu karpi 🙂

Advertisements

5 thoughts on “Lust Have It May box / Lust Have It maikuu ilukarbike

    • It’s only my first box, but I am happy with it. I would wait for another box before I would recommend it though.

  1. Where you a GlossyBox Customer that carried on with Lust Have It?? I hope i get this pack looks lovely….maybe a different flavour of soap tho…. ❤ your Blog very honest xox

    • I subscribed to Lust Have It box. I was very happy with my first box. I hope the next one will be as great as well 🙂 I have used the soap for couple of times now and I have to say I am not a fan of the smell ether 🙂 But the shampoo and conditioner were both just amazing. I want to buy full size product for sure.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s